DPS Sadowa

O nas Kontakt
DPS Sadowa

Aktualności

DSC_0035
marzec 2014r.

8 marca

Konstanty Ildefons Gałczyński

I tam gdzie rośnie palma, i tam gdzie rośnie brzózka,
w każdym zakątku ziemi, gdzie stąpa stopa ludzka,
w ten dzień ósmego marca kobiety wszystkich krajów
łączą się jeszcze mocniej i tak razem śpiewają:
„Nie chcemy więcej wojen!" to krzyk matek olbrzymi.
A spójrz: i twoja matka jest także razem z nimi. (...)

 

Za pierwowzór Dnia Kobiet przyjąć można obchodzone w starożytnym Rzymie Matronalia. Było to święto przypadające na pierwszy tydzień marca, związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Z okazji tego święta mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia.

 

Współcześnie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kobiet w wielu państwach całego świata. Tego dnia uznawane są zasługi wszystkich kobiet bez względu na podziały narodowościowe, etniczne, językowe, kulturowe, gospodarcze czy polityczne. Jest to okazja, by spojrzeć wstecz na zmagania i dokonania z przeszłości, a co ważniejsze, by spojrzeć w przyszłość i zwrócić uwagę na niewykorzystany potencjał oraz możliwości, jakie otwierają się przed następnymi pokoleniami kobiet. 

 

A my w tym dniu świętowaliśmy wspólnie z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej. Jak tradycja nakazuje wszystkie Kobiety i Dziewczęta z uśmiechem odbierały miłe koleżeńskie życzenia... a potem ekscytująca zabawa i słodki poczestunek. 

zdjęcia Marek Górecki, opracowanie M.O.

powrót


Created by Arisco