DPS Sadowa

O nas Kontakt
DPS Sadowa

Aktualności

Siewba_fenomen-007
grudzień 2014r.

W dniach 18-19 grudnia 2014r. grupa 22 mieszkańców Domu, wzięła udział w dwudniowym spotkaniu integracyjno-edukacyjnym poprowadzonym przez Stowarzyszenie na Rzecz Organizowania Społeczności Lokalnej „AB OVO” w Tłuszczu. Zamieszkaliśmy w eleganckim Hotelu Baron, gdzie specjalnie do nas przybył Święty Mikołaj i specjalnie dla nas odbył się kameralny koncert kolęd. Ponadto zostało zorganizowane kilka wydarzeń edukacyjnych i integracyjnych. Między innymi zwiedziliśmy Muzeum Ziemi Tłuszczańskiej z bardzo ciekawą izbą poświęconą kolejnictwu oraz oddzielną, niezwykle atrakcyjną ekspozycją poświęconą pszczelarstwu. Wzięliśmy udział w warsztatach „tutkowych”, byliśmy na przedstawieniu teatralnym, pokazie filmu edukacyjnego dot. pokonywania barier, wysłuchalismy prelekcji dot. sposobów aktywizacji i pomocy dla rodzin, zapoznaliśmy się z uczestnikami ŚDS w Tłuszczu i pracami osób korzystajacych z pomocy Klubu Integracji Społecznej. Wzięlismy też aktywny udział w lekcji warsztatowej „Jak to ze lnem bywało”. Na zakończenie odwiedziliśmy miejsce, upamiętniające mieszkającą nigdyś w Rudnikach, działaczkę Solidarności, Annę Walentynowicz i Pomik Wolności i Solidarności. Tu zrobiliśmy sobie pamiątkowe grupowe zdjęcie i w dobrym zdrowiu i wyśmienitych humorach wróciliśmy do Sadowej. Podczas całej wycieczki mieliśmy także okazję do integracji z osobami niepełnosprawnymi z zaprzyjaźnionego DPS i WTZ w Bramkach, bowiem był to nasz wspólny wyjazd.

Poznaliśmy kawałeczek tłuszczańskiej krainy i ... poznaliśmy historię niezwykłego zjawiska, jakim była pierwsza chłopska gazeta na Mazowszu wydawana w 1906-1908r w Tłuszczu a zamknięta przez władze carskie . "SIEWBA – fenomen XX wieku" - to tytuł filmu, który został nam podarowany a o tym opowiada... Film dostępny jest także w sieci. Cóż dodać jeszcze? ...właściwe będzie zacytować fragment poematu ks.kapucyna A.Wysłoucha z okładki filmu:

Ty idź i siej/Ziarna prawdy siej - ziarna zasad świętych i czystych/Na roli zbożnej serc(…) I choćbyś sam już zwątpić miał(…)/choćby z tej siewby twojej/owoców widzieć nie miał (…)/ Ty idź – i siej.”


zdjęcia Anna Persona-Niesłuchowska, tekst Małgorzata Oszczyk 

 

 

powrót


Created by Arisco