DPS Sadowa

O nas Kontakt
DPS Sadowa

Aktualności

DSC06769
maj 2015r.

Piknik „W zdrowym ciele - zdrowy duch” to jedna z naszych sztandarowych imprez. Ideą przedsięwzięcia jest promocja wśród osób niepełnosprawnych zdrowego stylu życia, w tym zasad dobrego odżywiania oraz dbałości o kondycję fizyczną i psychiczną. Poniżej zacytuję najwłaściwsze słowa w tym temacie, pomysłodawczyni Pikniku i głównej organizatorki całego przedsięwzięcia, Pani Marzeny Zyglewicz:

"Zdrowy styl życia, to temat aktualny i ważny dla każdego. Od zdrowia fizycznego w dużym stopniu zależy samopoczucie. Wśród osób niepełnosprawnych intelektualnie podnoszenie świadomości tego, jak ważna jest aktywność fizyczna i zachowania prozdrowotne jest szczególnie istotne ze względu na małe w tej grupie możliwości przewidywania konsekwencji biernej postawy związanej ze złymi nawykami oraz małą dbałością o swoje zdrowie. Poza tym dla osób niepełnosprawnych aktywny tryby życia wymaga większego wysiłku i determinacji, ze względu na współistniejące ograniczenia natury fizycznej, a także psychologicznej.

Imprezy, takie jak Piknik „W zdrowym ciele – zdrowy duch” dają możliwość rozpropagowania aktywnego stylu życia, poza tym wspólne zajęcia podnoszą motywację i sprzyjają przełamywaniu barier i zahamowań. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną rzadko wykazują samorzutną motywację do wykonania wysiłku fizycznego, brak takiego wysiłku prowadzi do bardzo szybkiej degradacji fizycznej, pogłębiania schorzeń oraz wycofania społecznego. Dla tej grupy istotne jest zachęcanie, ułatwianie i atrakcyjne pokazywanie możliwości aktywnego spędzania czasu. Regularny, umiarkowany wysiłek fizyczny sprzyja stabilizacji emocjonalnej oraz utrzymywaniu dobrej kondycji.

"Zdrowy styl życia, to temat aktualny i ważny dla każdego. Od zdrowia fizycznego w dużym stopniu zależy samopoczucie. Wśród osób niepełnosprawnych intelektualnie podnoszenie świadomości tego, jak ważna jest aktywność fizyczna i zachowania prozdrowotne jest szczególnie istotne ze względu na małe w tej grupie możliwości przewidywania konsekwencji biernej postawy związanej ze złymi nawykami oraz małą dbałością o swoje zdrowie. Poza tym dla osób niepełnosprawnych aktywny tryby życia wymaga większego wysiłku i determinacji, ze względu na współistniejące ograniczenia natury fizycznej, a także psychologicznej."

 

 

opracowanie M.O.

powrót


Created by Arisco