DPS Sadowa

O nas Kontakt
DPS Sadowa

Aktualności

7
luty 2017r.

Kulig to karnawałowa zabawa szlachty polskiej, znana od końca XVI wieku, do końca XIX wieku, obecna w całym środowisku szlacheckim.  Organizowana była w okresie od świąt Bożego Narodzenia do Środy Popielcowej z nasileniem w ostatnim tygodniu karnawału. Przejeżdżał kulig od dworu do dworu powiększając się coraz bardziej, bawiono się w coraz weselszej i większej gromadzie.

 

Nasz Kulig był równie wesołym i śnieżnym przeżyciem. Jak co roku zorganizowany dzięki uprzejmości właściciela stajni „Lider” z Kępy Kępińskiej. Uczestniczyli mieszkańcy DPS w Sadowej i uczestnicy ŚDS w Sadowej. 

 

Kiedy dojechaliśmy na miejsce czekały przygotowane, zaprzęgnięte saneczki, małe i duże! Kulig rozpoczął się nad malowniczym Jeziorem Dziekanowski. Białego puchu napadało wyjątkowo dużo, a mróz spowodował, że krajobraz był bajeczny i zapierający dech w piersiach. Kiedy sanki ruszyły wszyscy zaczęliśmy tak głośno popiskiwać, cieszyć się i śpiewać radosne piosenki, że było nas słychać w całych Łomiankach.

 

Metą naszej wspaniałej wyprawy, było przygotowane ognisko przy którym, ogrzaliśmy nasze zmarznięte poliki. Piekliśmy kiełbaski, chleb i piliśmy gorącą herbatę. Myślę, że nie jeden szlachcić pozazdrościłby nam takiej zabawy!

 

KHM

    

powrót


Created by Arisco