DPS Sadowa

O nas Kontakt
DPS Sadowa

Aktualności

IMG_1135
styczeń 2017r. 

Pierwsza szopka pojawiła się Betlejem już w 330 r. n.e. Był to marmurowy żłobek umieszczony w wykutej skalnej grocie.

 

Ponad pół wieku później szopka wyglądała już bardzo podobnie do tej współczesnej. Grocie nadano już kształt stajenki, a w środku stanęły rzeźby Świętej Rodziny. Tradycja dotarła z Betlejem do Rzymu. Pierwsza rzymska szopka stanęła w Bazylice Matki Bożej Większej. To przy niej papież celebrował wigilijną mszę świętą.

 

My wyruszyliśmy na poszukiwania najpiękniejszej, naszym zdaniem, Szopki Bożonarodzeniowej. Kościoły i Katedry Starego Miasta w Warszawie, eksponowały wspaniałe, kolorowe, rękodzieła Bożej Rodziny.

 

Chcieliśmy rozpocząć naszą trasę, tradycyjnie od wspaniałej ruchomej szopki, znajdującej się w krypcie Klasztoru Braci Mniejszych Kapucynów na ul. Miodowej, która istnieje od 1948 r. Niestety, okazało się że, ze względu na budowę nowej jadłodajni dla potrzebujących, szopka ruchoma była czynna, w okresie bożonarodzeniowym tylko do 15 stycznia. Ale to nic! Nasze chęci na odnalezienie, tej najpiękniejszej, nie ustąpiły :D.

 

Ruszyliśmy w stronę Kościoła Ojców Jezuitów - Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, gdzie obejrzeliśmy wkomponowaną, w ołtarz główny szopkę tradycyjną. Odwiedzając Katedrę św. Jana, zachwyciły nas, własnoręcznie wykonane, przez dzieci ze Szkół Podstawowych w Warszawie, Szopki Bożonarodzeniowe! Były wspaniałe, kolorowe, małe i duże, ale wykonane z niezwykłą precyzją i wielkim sercem.

 

Na sam koniec naszej styczniowej przygody, dotarliśmy na Plac Zamkowy, gdzie już w oddali widzieliśmy ogromną, udekorowaną kolorowymi lampkami, Świąteczną Choinkę! Wykonaliśmy parę zdjęć, upamiętniających tę chwilę :D Miłego oglądania :D

 

KHM

powrót


Created by Arisco