DPS Sadowa

O nas Kontakt
DPS Sadowa

Aktualności

P1014120
luty 2018r.

    Historia zwyczaju odwiedzania przez kapłanów domów wiernych sięga okresu głębokiego średniowiecza. "Pisał o tym św. Anastazy już w III wieku". Wytłumaczenia celowości tej praktyki doszukiwano się również w słowach ewangelii. "U św. Łukasza czytamy, że Chrystus poleca swoim uczniom, aby szli do każdego miasta i miejscowości, dokąd sam przyjść miał". Odwiedzanie przez księży parafian w ich domach w okresie Bożego Narodzenia to typowo polska tradycja. Spotykana jeszcze tylko w Bawarii.
    Od dawna uważa się, że przyjmujący księdza po kolędzie dają publiczne świadectwo przywiązania do Kościoła. Wysprzątany dom i pokoje, stół a na nim biały obrus, po środku krzyż, naczynie z wodą święconą, kropidło, świece, Pismo Święte. Tak wielu wiernych przygotowuje się do corocznej wizyty kapłana potocznie nazywanej "Kolędą". Na drzwiach wejściowych często są nakreślone białą kredą napisy K+M+B i data roczna. Oznaczają one nie tylko imiona Trzech Króli Kacper+Melchior+Baltazar ale od jęz. łac. "Christus mansionem benedict-Chrystus Mieszkanie Błogosławi".
    W Naszym Domu w dniu 5 lutego także miała miejsce "Kolęda" z zachowaniem wyżej opisanych zwyczajów. Tegoroczne odwiedziny ks. D. Koska-proboszcza pobliskiej parafii i Ojca Zbigniewa-kapelana Naszego Domu rozpoczęły się mszą św. odprawioną w naszej kaplicy, na której to licznie zgromadzili się mieszkańcy i personel. 
    Po zakończonej eucharystii kapłani odwiedzili wszystkie piętra i pokoje mieszkańców. Na pamiątkę każdy otrzymał obrazek z modlitwą do św. Józefa. Mieszkańcy zaprosili księży na poczęstunek do kawiarenki, gdzie w imieniu wszystkich p. dyrektor i delegacja składające się z trzech podopiecznych podziękowali za wizytę duszpasterską w Naszym Domu.
powrót


Created by Arisco