DPS Sadowa

O nas Kontakt
DPS Sadowa

Inne Informacje

O nas

Dom Pomocy Społecznej w Sadowej funkcjonuje od 1993 roku. Jest miejscem stałego pobytu dla 100 dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualna i fizyczną. Dom położony jest na obrzeżach Kampinoskiego Parku Narodowego. Jest to wyjątkowo urokliwe miejsce, stwarzające pod względem przyrodniczym i klimatycznym optymalne warunki życia i terapii mieszkańców. Bliskość Warszawy daje możliwość łatwego korzystania z dóbr kulturowych i cywilizacyjnych, co regularnie jest praktykowane, w postaci wycieczek do muzeów, na imprezy kulturalne, festyny, festiwale itp. Usytuowanie Domu wśród zabudowań należących do mieszkańców wsi Sadowa jest także bardzo korzystne z punktu widzenia uspołeczniania naszych podopiecznych, ponieważ taki kontakt integruje osoby niepełnosprawne ze „społecznością otwartą”, a ta uczy tolerancji i zaufania w stosunku do osób niepełnosprawnych.

 

Ogrodzony, zielony teren, na którym znajduje się DPS ma ponad 3 ha powierzchni. W skład DPS wchodzą budynki służące celom mieszkalnym, gospodarczym, administracyjnym i terapeutycznym. Placówka posiada własną oczyszczalnię ścieków, własne ujęcie wody, gaz, agregat prądotwórczy, pralnię oraz kuchnię. Stale podnoszony jest standard świadczonych usług, dzięki wykonaniu wielu prac remontowych, adaptacyjnych i inwestycyjnych. Wykonane prace i dokonane zakupy miały na celu likwidowanie barier architektonicznych, poszerzenie oferty terapeutycznej, usprawnienie organizacji pracy i zwiększenie bezpieczeństwa domowników.

 

W części mieszkalnej domu do dyspozycji mieszkańców znajdują się 33 pokoje, 2 i 3 osobowe spełniające standardy powierzchniowe. Pokoje wyposażone są w tapczany i łóżka (zależnie od potrzeb zamieszkujących je osób), w szafy, szafki, krzesła lub fotele. W miarę  możliwości personel stara się uwzględniać indywidualne upodobania mieszkańców. Na każdej kondygnacji znajdują się łazienki wyposażone w wanny i prysznice oraz w podstawowy osprzęt ułatwiający kąpiel osobom niepełnosprawnym (uchwyty, specjalna wanna itp.). Toalety są usytuowane we wszystkich częściach domu tak, aby były łatwo dostępne dla każdego. Możliwość swobodnego i bezpiecznego przemieszczania się po Domu oraz między piętrami zapewnia winda oraz specjalne pochwyty na korytarzach. Dom dysponuje pokojami dziennego pobytu oraz dużym słonecznym  tarasem. Wszyscy mieszkańcy bardzo chętnie przebywają w kawiarence gdzie prowadzone są różne formy zajęć rehabilitacyjnych, kulturalno – oświatowych. Ponadto do dyspozycji mieszkańców jest kaplica, przestronna jadalnia, pralnia, dwa gabinety doraźnej pomocy medycznej będące jednocześnie miejscem pracy lekarzy oraz pracownie w których odbywają się zajęcia terapeutyczne.

Created by Arisco